Warsztaty Franciszkańskie 2019

W dniach 17-19 maja 2019 r. w Olsztynie k/Częstochowy odbyły się Warsztaty Franciszkańskie. Tematem spotkania było „Wprowadzenie do komunikacji interpersonalnej”, a poruszane zagadnienia dotyczyły komunikacji werbalnej i pozawerbalnej w oparciu o przykłady z życia małżeńskiego, rodzinnego i wspólnotowego. Warsztaty prowadziła pani Maria Dekert – psycholog i psychoterapeutka ze Stalowej Woli z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym w ramach zajęć indywidualnych i grupowych z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, a także w terapii małżeńskiej i rodzinnej. W spotkaniu uczestniczyło łącznie 18 osób z Bielska-Białej, Tychów, Poznania, Wrocławia oraz Stalowej Woli.

Intensywne zajęcia miały za zadanie uświadomić uczestnikom jak ważna w codziennych relacjach jest komunikacja. Szczególną uwagę poświęcono zasadom dobrze prowadzonej rozmowy, podkreślając konieczność zaangażowania się w odczucia rozmówcy. Ukazane zostały także korzyści płynące z właściwie pojmowanej asertywności oraz umiejętności nazywania swoich emocji i uczuć. Oddzielny blok poświęcono zagadnieniu rozwiązywania konfliktów. Każdy blok tematyczny uzupełniały różnego rodzaju ćwiczenia w grupach, uczące współpracy i wymagające od uczestników wcielania się w rozmaite role. Dzięki szerokiemu zakresowi warsztatów, nabyte w nich umiejętności z całą pewnością okażą się przydatne nie tylko w życiu wspólnotowym, lecz także w codziennych relacjach rodzinnych i zawodowych.

W trakcie spotkania nie zabrakło również modlitwy i opieki duchowej, dzięki posłudze br. Radosława Pasztaleńca OFMCap, Asystenta Prowincjalnego WF Tau, a zarazem aktywnego uczestnika warsztatów. Czas wolny wypełniały nam braterskie rozmowy oraz spacery po pełnej uroku okolicy, a w doskonały nastrój wprawiały uczestników przepyszne posiłki przygotowane przez Siostry Honoratki, które serdecznie i z dużą otwartością gościły nas w prowadzonym przez siebie Dworku Św. Antoniego.

Dodaj komentarz