Wielkopostne dni skupienia 2019

Niech żarliwie wołają do Boga! Kto wie, może ulituje się Bóg (…) i nie zginiemy!” Jon 3,8-9.

W dniach 29-31 marca 2019 roku w Olsztynie koło Częstochowy oraz 05-07 kwietnia 2019 roku w Zaborówcu koło Leszna, odbyły się wielkopostne dni skupienia WF Tau. W obu spotkaniach uczestniczyło łącznie 51 osób dorosłych ze wspólnot: Bielsko-Biała – Tychy, Bytom, Kraków, Kielce, Dąbrowa Górnicza, Stalowa Wola, Wrocław, Poznań i Piła oraz dwanaścioro dzieci. Opiekę duchową nad uczestnikami spotkania sprawowali: Asystent Prowincjalny WF Tau br. Radosław Pasztaleniec OFMCap wraz z br. Robertem Millerem OFMCap oraz br. Pawłem Frąckowiakiem OFMCap.

Tegoroczne dni skupienia stanowiły kontynuację adwentowego spotkania naszych wspólnot. Przeżywaliśmy je w duchu wielkopostnej zadumy i refleksji, inspirując się myślą zaczerpniętą z Księgi Jonasza: ”Niech żarliwie wołają do Boga! Kto wie, może ulituje się Bóg (…) i nie zginiemy!”. Zainspirowani bogatymi w treść konferencjami prowadzącego, wpatrywaliśmy się w tajemnicę Bożego Miłosierdzia na przykładzie dalszych losów proroka Jonasza i jego posłannictwa do mieszkańców Niniwy.

Podobnie jak w czasie grudniowego spotkania rozważaliśmy teksty biblijne wg metody Lectio Divina, doświadczając jak Pan Bóg czyta nasze życie poprzez słowo, które nam daje. Nasza praca powyższą metodą ze Słowem Bożym, podzielona była na kilka etapów: Lectio (czytanie Słowa), Meditatio (medytacja Słowa, poprzedzona konferencją wprowadzającą br. Radosława), Oratio (adoracja), Contemplatio (kontemplacja Najświętszego Sakramentu) oraz Collatio (spotkanie w grupach dzielenia).

Słowo Boże przemawiało do każdego z nas indywidualnie, przemieniając nasze serca, ale również do nas jako wspólnoty, czym dzieliliśmy się podczas spotkań w grupach. Wielkopostnego charakteru spotkaniu nadawały także nabożeństwa, w których wzięliśmy udział: w dniu przyjazdu uczestniczyliśmy w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, a w sobotni wieczór przeżywaliśmy nabożeństwo pokutne, poprzez które przygotowywaliśmy się do pełnego przeżywania nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy. W czasie wolnym mieliśmy okazję pogłębiać nasze braterskie więzi poprzez wspólne rozmowy, spacery i różne formy rekreacji.

Dni skupienia odbywają się dwa razy w roku w różnych lokalizacjach i terminach, aby mogła w nich uczestniczyć jak największa liczba osób. Do udziału zapraszani są członkowie oraz sympatycy WF Tau.

Pokój i Dobro!

Dodaj komentarz