6-8. grudnia 2019 – Adwentowe Dni Skupienia w Tenczynie

W dniach 6-8.12.2019 r. w Tenczynie odbył się drugi turnus Adwentowych Dni Skupienia dla Wspólnoty Franciszkańskiej TAU. W tych weekendowych rekolekcjach wzięło udział blisko 60 osób, członków i sympatyków pięciu wspólnot lokalnych: Bielsko-Biała-Tychy, Bytom, Kraków, Sosnowiec i Stalowa Wola. Prowadzącym był asystent prowincjalny wspólnoty: br. Radosław Pasztaleniec OFM Cap.

Przewodnim motywem tych Dni Skupienia były słowa: “Wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy”. Konferencje poświęcono m.in. tematowi lęku w kontekście naszej wiary, a szczególnie temu, że lęk nie tylko wpływa negatywnie na podejmowane decyzje, ale także na naszą wiarę – chociaż to właśnie wiara może nas od niego uwolnić. Drugą poruszaną kwestią było uniżenie Matki Bożej i praktykowanie uniżenia w codziennym życiu. Dzięki temu możliwe jest zwalczenie własnej pychy na rzecz małości i pokory – elementów koniecznych, by otworzyć się na relację z Bogiem. Im więcej bowiem naszych starań, naszych wysiłków, tworzonego przez nas wewnętrznego “hałasu”, tym mniejsze otwarcie się na Boga i tym samym mniejsza zdolność przyjęcia łask, które On nieustannie chce nam ofiarowywać.

Oprócz stałych elementów programu, takich jak: codzienna Eucharystia, jutrznia, nieszpory, ważnym momentem modlitewnym były wieczorne nabożeństwa: piątkowa adoracja Najświętszego Sakramentu i sobotnia modlitwa do Ducha Świętego: „Niech mi się stanie”. Nie zabrakło również spotkania ze Słowem Bożym, które tym razem miało formę skrutacji, podobnie jak ma to miejsce na spotkaniach biblijnych we wspólnotach lokalnych.

Niedziela była czasem dzielenia się doświadczeniem wiary: najpierw wysłuchaliśmy świadectw 3 osób, które mówiły o obecności i działaniu Maryi w ich życiu, a potem odbyły się spotkania w małych grupach, które były okazją do wypowiedzenia swoich przemyśleń i doświadczeń z tych krótkich rekolekcji. W ten dzień obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która dobrze wprowadziła nas w ceremonię wyrażenia pragnienia członkostwa w naszej Wspólnocie przez jedną osobę ze wspólnoty w Stalowej Woli.

Oczywiście nie zabrakło także czasu na rozmowy i spotkania braterskie, w tym bardzo ciekawe biblijne kalambury, które obudziły w wielu ducha rywalizacji. Tradycyjnie dni skupienia były czasem modlitwy, wyciszenia, ale i radości z bycia razem we wspólnocie. Chwała Panu!

Dodaj komentarz