17 października 2019 – Odwiedziny br. Mariusza w Sosnowcu

Dnia 17 października 2019 r. Wspólnota Franciszkańska Tau z Sosnowca miała zaszczyt gościć na spotkaniu br. Mariusza Matejko OFMCap. Rozpoczęliśmy tradycyjnie Eucharystią w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Sosnowcu – Ostrowach Górniczych. Po zakończeniu liturgii, dzięki gościnności ks. Krzysztofa Bendkowskiego, naszego asystenta, mogliśmy przy wspólnym stole wysłuchać opowieści naszego gościa.

Jak niektórzy wiedzą, br. Mariusz (niegdysiejszy Asystent w Referacie MF Tau), jest obecnie misjonarzem w Algierii, gdzie wspólnie z braćmi z Francji tworzy niewielką wspólnotę chrześcijan wśród dominującego islamu. Nie jest to zadanie proste, ponieważ w dzisiejszych czasach wyznawanie wiary chrześcijańskiej w Afryce Północnej często spotyka się z represjami i ograniczeniami – zarówno ze strony państwa, jak i społeczeństwa. Z historii znane są również przypadki przemocy i morderstw dokonanych na osobach duchownych.

Podczas spotkania br. Mariusz bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy w budowaniu relacji między chrześcijanami a muzułmanami w tym afrykańskim kraju, ale również przybliżył nam znaczenie duchowości Tau. To głównie dzięki niemu rekolekcje „W głąb znaku Tau” mają obecną formę i treść. Brat za pomocą przykładów z Pisma Świętego pomógł nam jeszcze bardziej zrozumieć jak ważny dla każdego chrześcijanina powinien być ten znak, który utożsamia nas z Chrystusem. Podał również znaczenie litery Tau dla św. Franciszka i przykłady, jak w naszym życiu codziennym możemy rozpoznawać ten symbol ocalenia. Ponownie przypomniał nam, że Słowo Boże ma w nas pracować, by nasze poświęcenie, ‘umieranie’ dla innych przyniosło plon obfity.

Gorąco wierzymy, że słowa: „Tau to nie jest tylko znaczek! Bez życia nim, bez słuchania, nie odkryje się duchowości Tau” wypowiedziane z ogromną wiarą przez naszego brata, na długo pozostaną w naszych sercach. Spotkanie zakończyliśmy wspólną modlitwą w atmosferze braterstwa i dobrych życzeń na dalsze lata posługi.

Dziękujemy bratu Mariuszowi za przybycie, uśmiech i wygłoszone słowo!

Dodaj komentarz